Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź, czy potrzebujesz Zielonej Karty

Podróżowanie samochodem za granicę wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jedną z nich może okazać się uzyskanie Zielonej Karty, czyli międzynarodowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Sprawdź, czy go potrzebujesz.

Zielona Karta, czyli co?

Zielona Karta jest zagranicznym odpowiednikiem polskiego ubezpieczenia OC. Jej zakres obejmuje odpowiedzialność cywilną właściciela lub kierowcy pojazdu za szkody wyrządzone osobom trzecim spowodowane pojazdem mechanicznym poruszającym się poza granicami Polski.

Nazwa pochodzi stąd, że takie ubezpieczenie drukowane jest na papierze w kolorze zielonym.

Nie zawsze Zielona Karta jest wymagana

Warto mieć świadomość, że do 1 maja 2004 roku Zielona Karta była wymagana dla wszystkich Polaków wyjeżdżających za granicę. Od momentu wejścia w szeregi Unii Europejskiej, rodacy mogą wjeżdżać autem do krajów UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez Zielonej Karty. Wystarczy, że pojazd będzie posiadał polskie tablice rejestracyjne, co będzie jednoznaczne z posiadaniem aktualnej polisy OC.

Bez Zielonej Karty możesz podróżować m.in. do: Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Węgier, Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Niemczech. Międzynarodowy dokument nie jest potrzebny również podczas podróży na Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Monako, San Marino czy Wyspy Owcze.

Gdzie nie wjedziesz bez Zielonej Karty?

Są jednak takie kraje, do których wjazd i poruszanie się samochodem wymaga Zielonej Karty. Należą do nich: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Warto przy tym pamiętać, że Zielona Karta nie jest respektowana na terytorium Rosji. By móc poruszać się po tym kraju należy uzyskać odrębne ubezpieczenie.

Po Zieloną Kartę do ubezpieczyciela

Chcąc uzyskać międzynarodowe ubezpieczenie OC, należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela. Większość towarzystw taki dokument wydaje „od ręki”. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czy jego otrzymanie nie będzie wiązało się z dodatkową opłatą. Tylko niektórzy ubezpieczyciele wystawiają Zieloną Kartę za darmo.

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Wyjeżdżasz za granicę? Sprawdź, czy potrzebujesz Zielonej Karty, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Powiązane pomysły na biznes:

Zostaw komentarz, podziel się z innymi Twoją opinią, pomysłem czy przemyśleniami!

Możesz użyć następujących znaczników XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>