Pieczarkarnia

Grzyby cieszą się w Polsce dużym powodzeniem. Prawie każdy z nas smak borowików, kozaków, kani. Grzyby cenione są przez swój smak, zwłaszcza te, które uchodzą za bardzo rzadkie jak trufle.
Najłatwiejsze w hodowli są pieczarki i to one cieszą się największym zainteresowaniem ze względu na swą dużą dostępność, kupimy je w niemal każdym sklepie spożywczym. Co ciekawe nasi zachodni sąsiedzi często nie znają innego smaku grzybów jak pieczarek. Doskonałym pomysłem na biznes wydaje się hodowla pieczarek.

Co należy spełnić przed uruchomieniem pieczarkarni?

Najważniejszą sprawą jest znalezienie odbiorcy na nasz produkt. Idealnym rozwiązaniem byłoby znalezienie niedaleko naszej pieczarkarni punktu skupu pieczarek. W takim skupie przyjmowane są grzyby w ilościach hurtowych, gdyż idą one potem na eksport.

Jakie wymagania powinniśmy spełnić, by założyć pieczarkarnię?

Istotnym wymaganiem jest posiadanie lub wybudowanie hali, co będzie niewątpliwie naszym największym wydatkiem – 100 tys. zł za jedną halę. Dobrą opcją jest dzierżawa terenu, na którym kiedyś prowadzona była taka działalność, ale z różnych przyczyn podupadł. Kolejną rzeczą jest posiadanie osobnego budynku do czyszczenia pieczarek i kotłowni do ogrzewania hal.
Koszt budowy pieczarkarni, która będzie opłacalnym interesem to minimum kilka hal z budynkami gospodarczymi, co daje 1-2 mln złotych.
Tak duży koszt nowego biznesu dla osób nie doświadczonych i bez zabezpieczenia finansowego wydaje się nieosiągalny, dlatego warto wtedy rozważyć dzierżawę pieczarkarni lub przygotować produkcję w przystosowanej ku temu dużej piwnicy. Pieczarki powinny posiadać stałą wysoką temperaturę. Niezbędny jest także samochód do rozwożenia towaru do odbiorców i dostarczania rzeczy produkcyjnych.

Co jeszcze potrzebujemy by produkować pieczarki?

Oprócz pomieszczeń i hal potrzebujemy również: kostek z grzybnią, torfu do przykrywania kostek, stałego dostępu do wody, nawozów. Każdy z wymienionych wyżej elementów produkcyjnych musimy kupować, poza wodą, dlatego przy wyliczaniu zysków z nowego biznesu pamiętajmy by odliczyć ich koszty.

Na jaką opłacalność przedsięwzięcia możemy liczyć?

Na opłacalność pieczarkarni wpłynie ilość hal, które będziemy posiadać do uprawy pieczarek, ich powierzchnia, ceny zakupów niezbędnych elementów produkcyjnych, oprysków, odległość, z której przywozić będziemy kostkę i torf do produkcji, a także odległość najbliższego skupu.

Polecany przez nas biznes może być dochodowy, jeśli nasza powierzchnia produkcyjna będzie duża i będziemy posiadać stałego odbiorcę, regularnie płacącego. Przy spełnieniu tych warunków nawet duża odległość miejsca skupu czy wyższa cena zakupu kostki nie będzie miała istotnego znaczenia.

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 3.2/5 (6 votes cast)
Pieczarkarnia, 3.2 out of 5 based on 6 ratings

Powiązane pomysły na biznes:

Osoby które odwiedziły ten pomysł na biznes znalazły go szukając:

 • pieczarkarnia
 • pieczarkarnia opłacalność
 • uprawa pieczarek opłacalność
 • koszt budowy pieczarkarni
 • hodowla wieprzowiny
 • Pieczarkarnie Kielce
 • hodowla pieczarek biznes
 • budowa pieczarkarni
 • budowa pieczarkarni koszty
 • pieczarkarnia biznes

Komentarze / opinie / przemyślenia

1 Komentarz do artykułu “Pieczarkarnia” ↓
 1. Przemek pisze:

  Kilka tych podkładów pod pieczarki nawet opłaca się mieć chociażby do własnego zastosowania (Nawet 1 wystarczy). Jeden podkład kosztuje około 14zł, zaś kilogram pieczarek ok. 7zł. A parę kg spokojnie z jednego podkładu zbierzemy i już mamy zapas na Święta ;)

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Zostaw komentarz, podziel się z innymi Twoją opinią, pomysłem czy przemyśleniami!

Możesz użyć następujących znaczników XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>